Az optikai adattárolók története röviden
2019-05-22
Az optikai adattárolókat a 60-as évek elején kezdték el fejleszteni. Az elsődleges cél az volt, hogy a képek nagy adatsűrűségű eszközökön kerüljenek rögzítésre, majd optikai úton le is lehessen őket olvasni.
Továbbá az sem volt egy utolsó szempont, hogy az információsűrűség közel olyan mértékű legyen, mint a legnagyobb mágneses adattároló sűrűsége. A kutatómunkákat elsősorban a katonai alkalmazások fejlesztése miatt kezdték, amelyben több híres vállalat, például a Francia Thomson, a Holland Philips és a Japán Sony is közreműködött.
A 80-as években pedig tervbe vették, hogy egy új adathordozó médium és eszköz megalkotásával kiküszöbölik azokat a hibákat, amelyek a mágneses elven működő adathordozóknál rendre előfordultak, ilyen volt például a szalagok nyúlása, vagy a hőre és mágnesességre való rendkívüli érzékenységük.
Ebben az időben az (LD) laser disc mellett megjelent a CD-A-lézer hanglemez, ami digitális technológiát alkalmazott és az adatok írása, olvasása lézersugarak segítségével ment végbe, ebben különféle optikai eljárások jelentettek segítséget, ilyen a fényvisszaverődés, fénytörés, illetve a szórás.
Mekkora élettartammal rendelkeznek az optikai adattárolók?
Hosszú élettartam jellemző rájuk, mivel több évtizedre tervezték őket. További előnyök közé tartozik, hogy egyáltalán nem magas az előállítási költségük, az ár leginkább attól függ, hogy milyen értékű programok, információk, zenék találhatóak rajtuk. Amikor a lemezek éppen nincsenek használva, zárt helyen kell őket tárolni, hogy ne sérüljenek, méretük miatt pedig könnyen hordozhatók.
Hogyan csoportosíthatók az optikai tárolók?
Leginkább három nagy csoportba sorolhatók:
- csak olvasható optikai adattárolók - például a ROM -féle CD-k
- vannak az egyszer írható, többször olvashatóak - ide tartoznak a CD-R-ként ismert tárolók
- végül az újraírható, olvasható, törölhető típusúak – ezek pedig CD-RW-ként ismertek.
Amennyiben szeretné, hogy iratai, dokumentumai elektronikusan, digitálisan archiválva legyenek, érdeklődjön nálunk!